Historia

Przedstawiamy trzy osoby, którym zawdzięczamy powstanie Katechezy Dobrego Pasterza.

Maria Montessori (1870-1952) Pierwsze kroki Katechezy Dobrego Pasterza postawiła sama Maria Montessori. Po Kongresie Liturgicznym w Barcelonie w roku 1916 Montessori została zaproszona do eksperymentu pt. „dom dziecięcy w Kościele” w Barcelonie (Barbara Surma, Wychowanie religijne dziecka w doświadczeniach M. Montessori). W ramach tego eksperymentu powstały pierwsze pomoce katechetyczne: model ołtarza wraz z paramentami liturgicznymi.

Sofia Cavalletti (1917-2011) Całość Katechezy natomiast opracowywała przez lata Sofia Cavalletti wraz z Gianną Gobbi. Sofia Cavalletti była biblistką, asystentką naukową rabina Rzymu, Eugenio Zolli. Była cenionym znawcą judaizmu i zasiadała w watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Przygoda Cavalletti z dziećmi zaczęła się, kiedy w czasie rozmowy z małym chłopcem o Piśmie Świętym zaskoczyło ją jego zainteresowanie. Potem (w 1954 r.) razem z Gianną Gobbi zaczęła pracę z małą grupą dzieci. W swoim mieszkaniu w Rzymie na Via degli Orsini stworzyła Centro di Catechesi i przeznaczyła 3 pokoje na atrium dla dzieci. Dzieci przychodziły raz w tygodniu na 2 godziny.

Gianni Gobbi (1919-2002) Jako asystentka Marii Montessori w casa dei bambini Gianna Gobbi miała już 15-letnie doświadczenie w pracy metodą Montessori. Od 1954 roku zaczęła razem z Sofią Cavalletti opracowywać materiał dydaktyczny do wychowania religijnego dzieci. Sofia Cavalletti razem z Gianną Gobbi od połowy XX wieku opracowywały Katechezę Dobrego Pasterza na podstawie: – Obserwacji dzieci (materiał dydaktyczny został kilkakrotnie zmieniony pod wpływem obserwacji dzieci) – Wiedzy teologicznej (opartej na Biblii i Liturgii) – Pedagogiki Montessori.

Więcej o autorach Katechezy Dobrego Pasterza w artykule: Barbara Surma, Kilka słów o autorkach Katechezy Dobrego Pasterza
Katecheza Dobrego Pasterza znalazła oddzwięk w wielu krajach na wszystkich kontynentach świata. Jest obecna w conajmniej 37 krajach: Anglia, Australia, Austria, Argentyna, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Chorwacja, Ekwador, Francja, Guatemala, Haiti, Honduras, Irlandia, Kanada, Kolumbia, Japonia, Kenia, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Pakistan, Panama, Peru, Polska, Portoryko, Serbia, Słowenia, Tanzania, Uganda, Urugwaj, Stany Zjednoczone, Włochy, Wenezuela.

W roku 1996 została powołana Międzynarodowa Rada Katechetów tzw. Consiglio, jednocząca katechetów z całego świata.